Sign in as a tenant Sign in as a landlord Sign in as a company
Irena T
92%
Irena T.
Neighborhood hero
Experienced host
Prague
Neighborhood hero
Experienced host
Show resume


Rating

Owner's overall rating
Andrzej S.
Andrzej S.
Before a year ago
Very nice flat with an old-fashioned touch, renovated and fully furnished and equipped. The hosts were very welcoming and helpful, the landlord's paintings adds to the charm of the flat.
Veronika L.
Veronika L.
Before a year ago
Mrs. Trefilova was very nice person to deal with. She is very caring and happy to help with everything We extended our stay from 4 weeks to almost two months. The flat is located in very nice area of Prague with lots of nice coffee shops, close to metro Flora and good connection to everywhere. Also lots of trees around and green spaces. The flat itself is very nice, big windows, nice kitchen with everything you might need, sofa bed, nice double bed with a good mattress, enough storage. Very comfortable stay and i would strongly recommend this accommodation.
default avatar
Linar F.
Before a year ago
Everything was perfect!
Eldar G.
Eldar G.
Before a year ago
Děkuji majitelé všecko bylo dobře, líbilo se nám.
Alyssa-Juliet Melisah Yuli I.
Alyssa-Juliet Melisah Yuli I.
Before a year ago
The owner was eager to help and responded fast to my request. She was very helpful and I have no complaint about her. However, I could not stay because of the problems in the flat, such as half-clogged toilet, leaky shower cube, windows that won't open, and the bed mattress without spring. The kitchen equipment was excellent and modern. I understand this as the mismatch of the living standard and expectation.


Landlady statement:

Dear Melisah,

thank you for your comments.
I'm very sorry for your dissatisfaction.
I have checked the flat in advance in order to avoid any problems and I also care very much about cleaning.
The plumber has not found imperfections of the toilet.
Windows can be opened normally, the apartemet is new.
I had no information about your special mattress preferences;
in offer are just classic.

Sorry for this misuderstanding and discomfort.

Sincerely
Irena
Nilufer S.
Nilufer S.
Before 7 months ago
Irena is the best landlord I could ever ask for!

I had never been in Prag before I moved there for my Erasmus program and wasn't sure if I was going to be able to find a home and landlord that is dependable.

Irena was extremely nice enough to even pick me up from the airport when I landed in Prag and was always within an arm reach when I had question.

I would highly recommend her and her beautiful house!
Thank you very much Irena💛
default avatar
Aleksei K.
Before a year ago
We were happy with the flat. The flat matches the description. Everything worked well. The location of the flat is great for our needs - access to public transport and 15 mins to city centre, plenty of playgrounds for our children in vicinity, supermarkets in 5 mins of walk. We enjoyed our stay. Thank you, Irena.
Jana H.
Jana H.
Before 12 months ago
Byt je příjemný a útulný a díky němu jsme v pohodě zvládli rekonstrukci v našem bytě. Pokud máte rádi širší centrum Prahy, tak neváhejte, Vršovice jsou dneska moc zajímavá čtvrť.
Antonio Fernando A.
Antonio Fernando A.
Before 11 months ago
Irena has been an EXCELLENT hostess and has really cared about us so that we are very comfortable during our stay in Prague, in addition to any problem that we had she solved correctly and quickly.

The flat was very cozy, with new and complete equipment (washing machine, dishwasher, oven...).

The neighbourhood was quiet with supermarkets nearby (Lidl and Billa), restaurants, pubs and a huge park ideal for sports or relaxation...

In addition, it was well connected to the centre with a bus stop just a few metres from the house.

Take care of yourself Irena and thank you for everything!

Antonio and Alesandra.
Martina K.
Martina K.
Before 11 months ago
Byt je slunný s krásnou koupelnou a útulnou kuchyní. Velmi příjemná a ochotná paní majitelka
Martin V.
Martin V.
Before 7 months ago
Irena has been very helpful whenever there was any problem and helped us out when we needed to terminate the contract earlier than planned.
florian M.
florian M.
Before 9 months ago
Old flat

References

Irena je špičková malířka, její byt a atelier, které pronajímá, je vyzdoben jejími obrazy mimořádné kvality.
S Irenou T. nás spojuje dlouholeté přátelství. Je to velmi vnímavý člověk. Má ráda v osobních i pracovních vztazích jasné, přímé a férové jednání. V současné době je pro mě velkou oporou Potýkám se s vleklým zdravotním problémem a leckteré běžné denní činnosti jsou pro mě obtížné. V neposlední řadě je také velmi dobrá malířka. S jejími obrazy se samozřejmě setkáte v pronajímaných bytech.Bydlím také ve Vršovicích. Lokalitu k bydlení ráda doporučuji. Je kousek od centra, ale v okolí je i park Grébovka, restaurace a tématické bary.
S paní Irenou T. jsem se seznámila při externí spolupráci na realizaci společné výstavy. Spolehlivě přistupovala k našemu dlouho připravovanému projektu. Nastálé problémy řešila pragmaticky. Líbilo se mi její přátelské vystupování a smysl pro humor a odpovědnost.
About me
Jsem výtvarnice, mám ráda přírodu, umění a moc ráda řídím:)

Last online
8 hours
Registration on Flatio
September 2018

Irena is a verified owner.
What does it mean?