Sign in as a tenant Sign in as a landlord Sign in as a company
Holiday E
85%
Holiday E.
Neighborhood hero
Experienced host
Prague, Karlštejn, Špindlerův Mlýn
Neighborhood hero
Experienced host
Show resume


Rating

Owner's overall rating
Radka E.
Radka E.
Before 8 months ago
Vše bylo super.
Pavlina F.
Pavlina F.
Before 4 months ago
Byt je perfektni. Nic tomu nechybelo. Svetly, tichy a na skvelem miste. Pan majitel mi sam vysvetlil, jak ovladat topeni. S pobytem jsem byla moc spokojena.
-
The flat is perfect. It had everything I needed, it was light, quiet, and in a great location. The landlord also explained how to control the heating. I was very happy with my stay.
default avatar
Josué M.
Before 8 months ago
El apartamento estaba nuevo y era cómodo.
Iva D.
Iva D.
Before 3 months ago
We spent two weeks there and it was ok. We're not very picky, so for us it did the job for a couple of weeks. The flat itself is beautiful, with high ceilings and new soundproof windows, but the furnishings are not exactly up to date: the furniture and most of the equipment is quite old, and the mattresses need to be urgently replaced, as they already have a hole in the middle from overuse. It's not a very pleasant sleep, and for us that was the biggest problem. The bathroom was renovated though, and the rain shower was amazing. The flat has a washing machine which is very handy. I have to say that it wasn't the cleanest place I've stayed in, especially the kitchen. We were a little cold in the beginning, but we communicated our problem and the landlord, who lives down the hall, came in promptly and raised the temperature controller (which is otherwise under a key). Otherwise, top location, nice view on a quiet cobbled street, lots of food outlets nearby, good communication with the rental agency, good (covid discounted) price, at the level of a longterm flat.
Lucie K.
Lucie K.
Before 3 months ago
Nepříliš vřelá komunikace ze strany majitele
Veronika R.
Veronika R.
Before 7 months ago
Byt velmi hezký, v centru. Dle mého byl ale v bytě nedostatek úložného prostoru, chyběly skříně. Komunikace s pronajímateli většinou v pořádku, ale pokud nastane nějaký problém mimo pracovní dobu, nereagují jak na čísle recepce, tak ani na nouzovém čísle, které by mělo být k dovolání pořád. Takže jste vlastně v pohodě, pokud třeba nepraskne voda o víkendu, to se s vámi nikdo bavit nebude. Jelikož k takovým věcem ale obvykle nedochází, s bytem jsme byli celkově spokojeni.
Martin K.
Martin K.
Before 7 months ago
Všechno v pořádku, díky!
default avatar
Blanka K.
Before 6 months ago
very nice apartment in center. Cooperation with owner was great and was dealing with any issue very quickly
default avatar
Karolína S.
Before 2 months ago
Apartmán je hezký, útulný, ale bylo zde za krátkou dobu tolik nedostatků, které pronajímatel nebyl schopen dát do pořádku a na závěr raději přestal úplně komunikovat. Postel, ze které vypadávaly při jakémkoli pohybu postupně jednotlivé trámy, nefunkční TV, neodtékající umyvadlo (to jediné technik spravil), byt mi byl předán s kompletně namraženou ledničkou, pod postelí a kolem lednice s nánosy špíny, se znečištěnými peřinami... Pobyt mi byl zkrácen o jeden den, přičemž kompenzací měl být závěrečný úklid za 800Kč gratis, bohužel podle toho to v apartmánu nevypadalo... Jedná se o krásnou rezidenci v centru Prahy ovšem toto jednání tomu vůbec neodpovídalo. Co se týče zázemí samotného domu, vše bez problému, klidné, čisté, na recepci moc milí lidé...
Petra S.
Petra S.
Before 2 months ago
Velmi hezký byt. Vše čisté a nové. Pro delší pobyty by bylo fajn mít k dispozici smeták a další základní vybavení k úklidu.
Velkou nevýhodou je, že jde přes stěnu velmi slyšet hluk z vedlejšího apartmánu (televize, hudba, hlasitý hovor). A já jsem měla "štěstí" na velmi hulvátského souseda. V celé budově jsou ubytovaní hlavně mladí lidé, takže celkově bylo v budově dost hluku. Už bych se zde znovu neubytovala.
Deni P.
Deni P.
Before 10 days ago
Nice and clean apartment in the best location of the town. Owner very nice and responsive for all requests. Thank you!
Liudmila P.
Liudmila P.
Before a year ago
Jsem spokojena
Dominika P.
Dominika P.
Before a year ago
Vse v poradku
default avatar
Lubor M.
Before 12 months ago
Super
Roman V.
Roman V.
Before 11 months ago
Everything was great. The staff is very nice and polite. The apartment is clean, everything is working there. Bathroom is big. There is everything what I need for long term stay. Location is also great. Just less than 5 minutes walking from the main bus station. I can recommend and I would definitely stay here again in future.
Denis G.
Denis G.
Before 10 months ago
Good
default avatar
Jon M.
Before a year ago
Excellent
default avatar
svetlana d.
Before a year ago
Velmi vděčná.Děkují.
default avatar
Damian H.
Before 12 months ago
Docela v pohodě
Thiago P.
Thiago P.
Before 12 months ago
They were fast and professional. The flat was great.
Denis G.
Denis G.
Before 11 months ago
Recommend
Vitaly R.
Vitaly R.
Before 11 months ago
All electronic appliances were broken from the beginning but quickly replaced. The apartment has insufficient maintenance: broken handles, peeling paint, problems with hot water and water pressure.
Daniel K.
Daniel K.
Before 11 months ago
Super
Phil B.
Phil B.
Before 10 months ago
Great location, excellent spot especially if you use the tram. Big oldish flat. Not very well sound proofed from the neighbor above your head. It's having having an elephant stomping all day, all night...
default avatar
Peter M.
Before 9 months ago
Všetko bolo ok.
Cecilia F.
Cecilia F.
Before 10 months ago
Great location! The flat is very well equipped.
Jana M.
Jana M.
Before 9 months ago
Byt byl čistý, hezký, nový, a celkově příjemně překvapil.
default avatar
Ghaida A.
Before 9 months ago
The flat was nice , clean , and with great location
Lukáš Z.
Lukáš Z.
Before 8 months ago
Overall, this flat was a great deal. Basically a mid-term rental for a long-term price (I guess the price was affected by the covid crysis pretty much but it was still great).

There was a hidden mandatory 1000 CZK cleaning fee. It was communicated clearly before the contract signing (so I could have still changed my mind) and it was still a great deal with that extra 1000... but still...

The flat was very well equipped. It contained a fridge, microwave and a modern washing machine which were not mentioned in the description, it was a pleasant surprise. Would miss a writing/PC table if I did not have my own. There were more than enough sheets and towels.

The flat was not dirty but it was not super-clean either (which kinda contrasts with the mandatory extra fee). I had to re-wash some dishes and pots for example.

The location is really great. Right in the city centre, plenty of bars, pubs, restaurants, cafés and shops nearby. Great transport accesibility. If you are sensitive to noises of the night-life, beware this is not really quiet: there are plenty of drunkards under the windows every night. Still, it is located in a smaller street so for the city center it's actually pretty good.

The building is nice, with nice courtyard.

Recommended. For the price at the time it was great.
default avatar
Adéla B.
Before 8 months ago
Ubytování čisté, odpovídalo popisu. Občas problémy s wifi připojením a v bytě bohužel chybí pračka. Jinak vše v pořádku.
Dora S.
Dora S.
Before 8 months ago
Odpovídá fotografiím. Velice prostorné. Krásné parkety. Nová koupelna. Krásný výhled. Pouze ne až tak čisté, pravděpodobně protože nebylo dlouho neužívané. Trochu hlučnější, ale výhled za to stojí. Určitě budeme rezervovat znovu.
Cosima T.
Cosima T.
Before 8 months ago
Wonderful apartment, everything was clean and lovely! Enough room and perfect location. The only note I would make is, that the beds are not that comfortable.

References

No references are available so far
About me
A prosperous and stable company operating over 10 years in the field of real estate investment management and managing over 120 apartments in the Czech Republic and abroad. When staying in our properties, the historical monuments and the best views will be at your doorstep. We provide highly personalised service to meet the highest standards, hotel quality bedlinen, towels and cosmetics. Please note that additional one-time fee for cleaning will be applied. The amount depends on the apartments size. Představujeme Vám Holiday Estates prosperující a stabilní společnost působící více než 10 let v oblasti správy investic do nemovitostí a správy více než 120 bytů v České republice i v zahraničí. Při pobytu v našich bytech Vám budou historické památky a skvělé výhledy na dosah ruky. Poskytujeme vysoce personalizované služby, které splňují nejvyšší standardy, ložní prádlo, ručníky a kosmetiku v hotelu. Rádi by jsme Vás také upozornili, že pří příjezdu je účtován dodatečný jednorázový finální úklidová poplatek. Částka závisí na velikosti bytů.
Your hobbies
We are a very friendly team of professionals who will accommodate you in beautiful apartments. Homy accomodation style and personal approach is always our rule! We always struggle to make the stays of our guests simply amazing! Jsme velmi přátelský tým profesionálů, kteří vás ubytují v krásných apartmánech. Stylové ubytování a osobní přístup jsou vždy naším pravidlem! Vždy se snažíme, aby pobyty našich hostů byly prostě úžasné!

Last online
4 hours
Registration on Flatio
February 2018

Holiday is a verified owner.
What does it mean?